Paikallisliikenteen linja-autoja Tuomiokirkon edustalla
Turun seudun linja-autoliikenne on Turun seudun joukkoliikenteen linja-autoilla liikennöitävää paikallisliikennettä. Bussiliikenne kattaa Turun, Kaarinan, Raision, Naantalin ja Liedon sisäisen liikenteen sekä näiden kuntien rajat ylittävän seutuliikenteen, joka ulottuu myös Ruskoon.
Bussiliikenteen suunnittelusta ja aikatauluttamisesta vastaa Turun joukkoliikennetoimisto , ja joukkoliikenteen viranomaisena toimii Turun seudun joukkoliikenne eli Föli .
Linja
Reitti[1]
Liikennöitsijä[2]
2B, 2C
Littoinen – Kohmo – keskusta – Länsinummi / Liljalaakso
LS-Liikennelinjat
6, 7, 7A
Naantali – Raisio – Turku (keskusta) – Lieto / Kaarina
Nobina
21, 23
Turku (Puutori ) – Moisio – Paattinen – Tortinmäki (–Kurjenrahkan kansallispuisto )
LS-Liikennelinjat
22, 22C
Turku (Puutori) – Moisio – Jäkärlä (–Rauhakylä)
201, 203
Turku (keskusta) – Kaanaa – Naantali – Merimasku – Velkua
Länsilinjat
206
Turku (Puutori) – Raisio – Alhainen – Kaanaa
220, 221
Mylly – Ihala – Turku (keskusta) – Ylioppilaskylä / Kaarina
LS-Liikennelinjat
300, 301, 302, 303
Turku (Puutori) – Kuninkoja – Mylly / Petäsmäki / Rusko / Vahto
401, 402
Turku (Puutori) – Ilmarinen – Lieto as
413
Turku (linja-autoasema ) – Lieto as (–Aura )
612, 614, 615
Turku (keskusta) – Lieto – Tarvasjoki
Vainion Liikenne
700, 701, 703, 704 705, 706, 707, 709
Turku (Puutori) – Piikkiö (–Paimio )
LS-Liikennelinjat
801
Turku (linja-autoasema) – Kaarina – Kuusisto (–Parainen )
Linja 18 Aurakadun ja Eerikinkadun kulmassa. Taustalla Turun ruotsalainen teatteri .
Linja
Reitti[1]
Liikennöitsijä[2]
1
Lentoasema – keskusta – satama
Turun Kaupunkiliikenne
2, 2A
Kohmo – keskusta – Länsinummi / Liljalaakso
LS-Liikennelinjat
3, 30
Majakkaranta – Itäinen Rantakatu – keskusta – Itäinen Pitkäkatu – Majakkaranta
Turun Kaupunkiliikenne
8
Puutori – Ruissalo
LS-Liikennelinjat
9
Vaala – Skanssi – keskusta – Katariina
12
Varissuo – keskusta – Härkämäki
13, 13A
Takakirves / Impivaaran uimahalli – keskusta – Uittamo
14, 15A-B
Saramäki – Oriketo – keskusta – Erikvalla/Kakskerta
V-S Bussipalvelut
18
Runosmäki – keskusta – Harittu
LS-Liikennelinjat
20
Puutori – Logomo – Muhkuri
LS-Liikennelinjat
21, 21A, 21B 23, 23A, 23B
Puutori – Moisio – Paattinen – Tortinmäki
LS-Liikennelinjat
22, 22C
Puutori – (Moisio) – Yli-Maaria – Jäkärlä (– Rauhakylä)
22A, 22B
Puutori – Oriketo – Jäkärlä – Auvaismäki / Tortinmäki
32, 42
Varissuo – Kupittaan asema – keskusta – Pernon telakka / Pansio
Nobina
32A
Varissuo – keskusta
50, 51, 53, 54
Ylioppilaskylä – keskusta – Moikoinen – Oriniemi / Maanpää / Papinsaari
Turun Kaupunkiliikenne
55, 56
Räntämäki – Halinen – keskusta – Haarla / Toijainen
55A
Halinen – keskusta
60
Suikkila – keskusta – Vaala
LS-Liikennelinjat
61
Ilpoinen – keskusta – Logomo – Vienola
88
Länsikeskus – Nättinummi – Hepokulta – Länsikeskus
LS-Liikennelinjat
99
Ilpoinen / Uittamo – Skanssi – Länsikeskus – Perno/Pansio
Länsilinjat
100
Erikoislinja keskustan ja Messukeskuksen tai Gatorade Centerin välillä
LS-Liikennelinjat
101
Erikoislinja keskustan ja Logomon välillä
102
Erikoislinja keskustan ja Kupittaan palloiluhallin välillä
Linja
Reitti[1]
Liikennöitsijä[2]
28
Kohmo – keskusta – Länsinummi
LS-Liikennelinjat
31
Varissuo – keskusta – Perno
LS-Liikennelinjat
33
Vaala – keskusta – Vienola
LS-Liikennelinjat
34
Runosmäki – keskusta – Uittamo – Ilpoinen
LS-Liikennelinjat
36
Halinen – Ylioppilaskylä – keskusta – Haarla
Turun Kaupunkiliikenne
82
Tortinmäki – Moisio – Jäkärlä – keskusta
LS-Liikennelinjat
Linja
Reitti[1]
Liikennöitsijä[2]
58
Haarla – Moikoinen – Kupittaan asema – Vaapukkatie
Turun Kaupunkiliikenne
80
Runosmäki – Pernon telakka
LS-Liikennelinjat
90, 91
Varissuo – Uittamo –Perno/Pansio
LS-Liikennelinjat
92, 93
Pernon telakka/Pansio – keskusta – Varissuo
Nobina
P3-palvelulinja matkalla Ilpoisiin. Palvelulinjat sopivat erityisesti iäkkäille tai liikuntarajoitteisille. Muusta joukkoliikenteestä poiketen ne voivat välillä pysähtyä pysäkkialueiden ulkopuolella.
Linja
Reitti[1]
Liikennöitsijä[2]
P1
Lehmusvalkama – keskusta – Kasarminkatu
V-S Bussipalvelut
P2
Skanssi – Puutori
P3
Ilpoinen – Mälikkälä
Linja
Reitti[1]
Liikennöitsijä[2]
K1
Auranlaakso – Littoinen – Oskarinaukio
LS-Liikennelinjat
K2
Kuusisto – Oskarinaukio – Lemunniemi
K4
Harvaluoto – Piikkiön keskusta – Rungon koulu
K5
Piikkiön alue
K6, 707
Hepojoki – Piikkiö
K6, 701
Toivonlinna – Piikkiön keskusta
Linja
Reitti[1]
Liikennöitsijä[2]
L1, L2
Littoinen–Suopohja – Liedon koulukeskus – Jokilaakson koulu/Littoinen – Loukinainen – Liedon koulukeskus
LS-Liikennelinjat
L3
Paavola – Arosuo – Päivästö – Sikilä – Liedon asemanseutu – Ilmaristen koulu – Liedon koulukeskus
L4
Ilmaristen koulu – Rauhakylä – Liedon asemanseutu – Vintala – Keskusta – Koulukeskus
L5, L6
Yliskulma – Liedonperä – Tarvasjoki – Liedonperä – Pyhältö – Saukonoja – Liedon koulukeskus – Jokilaakson koulu/Liedon koulukeskus – Yliskulma – Tarvasjoki – Liedonperä – Nuolemo
L7
Ilmaristen koulu – Teijula – Keskusta – Koulukeskus
L8
Hämeentien, Saukonojan, Yliskulman alueet
Vesman Liikenne / Jalobus
L9
Liedon asemanseudun, keskustan alueet
L10
Keskusta – Suopohja – Littoinen – Loukinainen – keskusta
L11
Tarvasjoki – Yliskulma – Jokilaakson koulu
L12
Keskusta – Tarvasjoki – Liedonperä – Saukonoja – Keskusta
L13
Littoinen – Tuulissuo – Loukinainen – keskusta
L14
Loukinainen – Avanti
LS-Liikennelinjat
L15
Koulukeskus – Teijula – Vilkkimäki
Vesman Liikenne / Jalobus
Föli-alueella liikennöivät seuraavat yhtiöt:
Turun seudun julkinen liikenne