Yhdistyneiden kansakuntien yleiskokouksen puheenjohtaja
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
President of the United Nations General Assemble 联合国大会主席 Président de l'Assemblée générale des Nations unies Presidente de la Asamblea General de las Naciones Unidas رؤساء الجمعية العامة للأمم المتحدة | |
---|---|
Nimittäjä | Yhdistyneiden kansakuntien yleiskokous |
Kauden pituus | 1 vuosi |
Perustettu | 17. syyskuuta 1946 |
Ensimmäinen |
Paul-Henri Spaak Belgia |
Yhdystyneiden kansakuntien yleiskokouksen puheenjohtaja johtaa Yhdistyneiden kansakuntien yleiskokouksen istuntojen puhetta kaikissa istuntokauden istunnoissa sekä hätä- ja erityisistunnoissa[1].
Yleiskokouksen alussa, yleensä kolme kuukautta ennen yleiskokouksen alkua, valitaan puheenjohtaja sekä 21 varapuheenjohtajaa ja pääkomiteoiden puheenjohtajat joistakin jäsenvaltioista.
Yleiskokouksen puheenjohtajuus kiertää vuosittain kunkin jäsenmaan ryhmittymältä toiselle[1]. Ryhmittymät ovat Afrikka, Aasia, Itä-Eurooppa, Latinalainen Amerikka ja Karibia, Länsi-Eurooppa ja muut [1].
Presidentit
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]Valittu | Presidentti[2] | Jäsenvaltio | Ryhmä | Istunto |
---|---|---|---|---|
1946 | Paul-Henri Spaak | Belgia | Länsi-Eurooppa | 1. |
1947 | Oswaldo Aranha | Brasilia | Latinalainen Amerikka | 1.erityisistunto |
1948 | José Arce | Argentiina | Latinalainen Amerikka | 2.erityisistunto |
1948 | Herbert Vere Evatt | Australia | Kansainyhteisö | 3. |
1949 | Carlos P. Romulo | Filippiinit | Itä-Eurooppa ja Aasia | 4. |
1950 | Nasrollah Entezam | Iran | Itä-Eurooppa ja Aasia | 5. |
1951 | Luis Padilla Nervo | Meksiko | Latinalainen Amerikka | 6. |
1952 | Lester B. Pearson | Kanada | Kansainyhteisö | 7. |
1953 | Vijaya Lakshmi Pandit | Intia | Kansainyhteisö | 8. |
1954 | Eelco van Kleffens | Alankomaat | Länsi-Eurooppa | 9. |
1955 | José Maza Fernández | Chile | Latinalainen Amerikka | 10. |
1956 | Rudecindo Ortega | Chile | Latinalainen Amerikka | 1. ja 2. hätäistunto |
1956 | Wan Waithayakon | Thaimaa | Itä-Eurooppa ja Aasia | 11. |
1957 | Leslie Munro | Uusi-Seelanti | Kansainyhteisö | 3. hätäistunto |
1958 | Charles Malik | Libanon | Lähi-itä | 13. |
1959 | Víctor Andrés Belaúnde | Peru | Latinalainen Amerikka | 14. ja 4. hätäistunto |
1960 | Frederick Boland | Irlanti | Länsi-Eurooppa | 3. erikoisistunto ja 15. |
1961 | Mongi Slim | Tunisia | Lähi-itä | 16. |
1962 | Muhammad Zafarullah Khan | Pakistan | Kansainyhteisö | 4. erikoisistunto ja 17. |
1963 | Carlos Sosa Rodríguez | Venezuela | Latinalainen Amerikka | 18. |
1964 | Alex Quaison-Sackey | Ghana | Kansainyhteisö | 19. |
1965 | Amintore Fanfani | Italia | Länsi-Eurooppa | 20. |
1966 | Abdul Rahman Pazhwak | Afganistan | Aasia | 21. ja 5. erikoisistunto ja 5. hätäistunto |
1967 | Corneliu Mănescu | Romania | Itä-Eurooppa | 22. |
1968 | Emilio Arenales Catalán | Guatemala | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 23. |
1969 | Angie Brooks | Liberia | Afrikka | 24. |
1970 | Edvard Hambro | Norja | Länsi-Eurooppa | 25. |
1971 | Adam Malik | Indonesia | Aasia | 26. |
1972 | Stanisław Trepczyński | Puola | Itä-Eurooppa | 27. |
1973 | Leopoldo Benites | Ecuador | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 28 ja 6. erikoisistunto |
1974 | Abdelaziz Bouteflika | Algeria | Afrikka | 29. ja 7. erikoisistunto |
1975 | Gaston Thorn | Luxemburg | Länsi-Eurooppa | 30. |
1976 | Hamilton Shirley Amerasinghe | Sri Lanka | Aasia | 32. |
1977 | Lazar Mojsov | Jugoslavia | Itä-Eurooppa | 31. ja 8. ja 9. ja 10. erikoisistunto |
1978 | Indalecio Liévano | Kolumbia | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 33. |
1979 | Salim Ahmed Salim | Tansania | Afrikka | 34.ja 6.7. hätäistunto ja 11. erikoisistunto |
1980 | Rüdiger von Wechmar | Länsi-Saksa | Länsi-Eurooppa | 35. ja 8. hätäistunto |
1981 | Ismat T. Kittani | Irak | Aasia | 36.ja 7 ja 9 hätäistunto ja 12. erikoisistunto |
1982 | Imre Hollai | Unkari | Itä-Eurooppa | 37. |
1983 | Jorge Illueca | Panama | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 38. |
1984 | Paul J. F. Lusaka | Sambia | Afrikka | 39. |
1985 | Jaime de Piniés | Espanja | Länsi-Eurooppa | 40.ja 13 erikoisistunto |
1986 | Humayun Rashid Choudhury | Bangladesh | Aasia | 41.ja 14. erikoisistunto |
1987 | Peter Florin | Itä-Saksa | Itä-Eurooppa | 42. ja 15. erikoisistunto |
1988 | Dante Caputo | Argentiina | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 43. |
1989 | Joseph Nanven Garba | Nigeria | Afrikka | 44. 16.17 ja 18 erikoisistunto |
1990 | Guido de Marco | Malta | Länsi-Eurooppa | 45. |
1991 | Samir Shihabi | Saudi-Arabia | Aasia | 46 |
1992 | Stoyan Ganev | Bulgaria | Itä-Eurooppa | 47. |
1993 | Rudy Insanally | Guyana | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 48. |
1994 | Amara Essy | Norsunluurannikko | Afrikka | 49. |
1995 | Diogo de Freitas do Amaral | Portugali | WEOG | 50. |
1996 | Razali Ismail | Malesia | Aasia | 51. ja 10. hätäistunto ja 9. erikoisistunto |
1997 | Hennadiy Udovenko | Ukraina | Itä-Eurooppa | 52. ja 10. erikoisistunto |
1998 | Didier Opertti | Uruguay | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 53. ja 10. hätäistunto ja 21. erikoisistunto |
1999 | Theo-Ben Gurirab | Namibia | Afrikka | 54. 22 ja 23 ja 24 erikoisistunto |
2000 | Harri Holkeri | Suomi | WEOG | 55. 10. hätäistunto. 25. ja. 26. erikoisistunto |
2001 | Han Seung-soo | Etelä-Korea | Aasia | 56. ja 10. erityishätäistunto |
2002 | Jan Kavan | Tšekki | Itä-Eurooppa | 57. ja 10. erityishätäistunto |
2003 | Julian Hunte | Saint Lucia | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 58. ja 10. erityishätäistunto |
2004 | Jean Ping | Gabon | Afrikka | 59. |
2005 | Jan Eliasson | Ruotsi | WEOG | 60. |
2006 | Haya Rashed Al-Khalifa | Bahrain | Aasia | 61. ja 10. erityishätäistunto |
2007 | Srgjan Kerim | Pohjois-Makedonia | Itä-Eurooppa | 62. |
2008 | Miguel d'Escoto Brockmann | Nicaragua | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 63. |
2009 | Ali Treki | Libya | Afrikka | 64. |
2010 | Joseph Deiss | Sveitsi | WEOG | 65. |
2011 | Nassir Al-Nasser[3] | Qatar | Aasia-Tyynimeri | 66. |
2012 | Vuk Jeremić | Serbia | Itä-Eurooppa | 67. |
2013 | John William Ashe | Antigua ja Barbuda | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 68. |
2014 | Sam Kutesa | Uganda | Afrikka | 69. |
2015 | Mogens Lykketoft | Tanska | WEOG | 70. |
2016 | Peter Thomson | Fidži | Aasia-Tyynimeri | 71. |
2017 | Miroslav Lajčák | Slovakia | Itä-Eurooppa | 72. ja 10. erityishätäistunto |
2018 | María Fernanda Espinosa | Ecuador | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 73. |
2019 | Tijjani Muhammad-Bande | Nigeria | Afrikka | 74. |
2020 | Volkan Bozkır | Turkki | Länsi-Eurooppa | 75. |
2021 | Abdulla Shahid | Malediivit | Aasia-Tyynimeri | 76. |
2022 | Csaba Kőrösi | Unkari | Itä-Eurooppa | 77. |
2023 | Dennis Francis | Trinidad ja Tobago | Latinalainen Amerikka ja Karibia | 78. |
Lähteet
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- ↑ a b c www.yk.fi: YK-järjestelmä Yleiskokous (Yleiskokous) Yleiskokouksen puheenjohtajuus, jäsenet ja toiminta. Yhdistyneet kansakunnat. Arkistoitu 4.3.2016. Viitattu 19.10.2014.
- ↑ Presidents of the General Assembly of the United Nations. Un.org. Retrieved on 2013-12-06.
- ↑ United Nations document GA/11105
|
|